Zeka Oyunları Atölyesi

Ana sayfa > Tamamlayıcı Eğitim > Zeka Oyunları Atölyesi

Eğlenerek öğrenmeyi sağlayan zeka oyunları çocukların zihinlerini açan ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan oyunlardır. Çocukların yeteneklerini geliştiren ve yeni yetenekler kazanmasını sağlayan zeka oyunları, hızlı karar verme, bir sonraki adımı düşünme ve olasılık hesaplama mantığını geliştiren oldukça faydalı oyunlardır. Karakter gelişimine de olumlu katıkları olan bu oyunlar, çocukların planlı hareket etme becerilerini geliştiren ve kötü alışkanlıkların önüne geçen eğlencelerdir. Zeka oyunları ile bilgi ve becerisini arttıran çocukların kendine olan güveni artmakta, kendi sınırlarını tanıması sağlanmaktadır.Zeka oyunlarının bazıları cool games kategorisine giriyor; bu oyunlar hem eğlendiriyor hem de zekayı geliştiriyor. Yetenekleri yanında eksiklerini de gören çocuk, eksik yönleri geliştirmek ve daha yetenekli hale gelmek için neler yapabileceğini araştırır. Konsantrasyon gerektiren zeka oyunları, çocukların dikkatini toplama becerisi sağlayarak derslerine de olumlu katkılar sağlamaktadır. Zeka oyunları oynayan çocukların ezberci değil araştırmacı ve meraklı olduğu gözlemlenmiştir. Sorgulayıcı bir tavır içinde olmaya başlayan çocuk, yeteneklerini ve yaratıcılığını geliştirmek için araştırmayı seven bir birey haline gelmektedir.

Çocuklar yanında yetişkinler tarafından da oynanan zeka oyunları, hem zevkli hem de zihinsel aktiviteleri geliştiren faydalı oyunlardır. Son zamanlarda oldukça popüler olan Pokemon GO oyunu ile oyunlar yine Dünya’nın gündemine oturdu. Eğitim yanında yetenek geliştirici özellikleri ile dikkat çeken zeka oyunları, problem çözme ve analitik düşünme ile neden sonuç ilişkisi becerileri kazandırmaktadır. Her gün bir yenisi çıkan bu oyunlar dikkat gerektiren ve beceri isteyen oyunlardır. Hem oyun oynamak hem de oynanan vaktin boşa gitmemesini sağlayan zeka oyunları özellikle çocuklar için çok faydalıdır. Her yaş grubuna özel zeka oyunları bulunmakta ve çocuklar yaşına uygun bu oyunlarla eğlenerek öğrenmektedir. Çocuklar zeka oyunları oynayarak daha hızlı düşünen ve daha çabuk karar verebilen bireyler olmaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde internet sınırsız zeka oyunları ile her yaş grubuna hitap etmektedir. Binlerce oyundan ilgi alanına giren zeka oyunları ile vaktini en güzel şekilde değerlendiren çocuklar, bu oyunlar sayesinde yeteneklerini ortaya çıkararak geliştirmekte ve yeni yetenekler edinmektedir.

ZEKA OYUNLARININ FAYDALARI

– Zekayı aktif tutarak öğrenmeyi kolaylaştırır.

– Planlı hareket etme becerisi kazandırır.

– Öngörüyü güçlendirir.

– Yeni yetenekler edinmeyi sağlar.

– Unutkanlığa iyi gelir.

– Konsantrasyonu yükseltir.

– Çözüm üretme ve çok yönlü düşünme yeteneğini geliştirir.

– Yeteneklerin sınırını tanımayı sağlar.

– Araştırmacı yeteneğini geliştirir.

– Ezbercilikten uzaklaştırarak araştırmacı bir kişilik kazandırır.

– Başarısızlıklarda yılmamayı ve tekrar denemeyi öğretir.

– Kuralları anlamayı ve öğrenmeyi sağlar.

– Sistemli düşünme alışkanlığını kazandırır.

– Boş vakitlerin hem eğlenme hem de öğrenme ile geçmesini sağlar.

Dijital ortamda ücretsiz oynanan zeka oyunları zekaya katkısı olan ve büyük küçük herkesin beğendiği oyunlardır. Akıl ve mantık yürütme becerisi ile oynanan bu oyunlar, hafıza ve yetenek geliştiren çok faydalı oyunlardır.Bu oyunlara örnek olarak Minecraft oyunu küpler ile oynanan ve zekayı geliştirilen oyunlardandır. İlgi alanına göre her yaş grubu için internette zeka oyunları bulunmaktadır. Milyonlar tarafından oynanan bu oyunlar sayesinde hem boş vakitler en güzel şekilde değerlendirilmekte hem de mevcut yetenekler geliştirilirken yenileri de kazanılmaktadır. Sabır ve sebat gerektiren oyunlar sabretme yeteneğini güçlendirerek gerçek hayatta bireyin sağlıklı karar vermesini sağlamaktadır. Yenilgi durumunda yılmamayı öğrenen oyuncu, başarı için disiplinli çalışma ve sabretmenin önemini anlamaktadır. Öngörüyü güçlendirmesi ve sistemli düşünmeyi geliştirmesi ile gerçek hayatta oldukça faydalı yetenekler kazanılmasını sağlamakta, oyuncuların kendine güvenen ve başarılı bireyler olmasına katkıda bulunmaktadır. Neden sonuç ilişkisini kavrayan ve problem çözme yeteneği kazanan çocuklar gerçek hayatta daha başarılı olarak hayatlarına devam etmektedir. Ezbercilikten uzaklaşan ve araştırmacı olan çocuk, okul hayatında daha başarılı olmakta ve yeteneklerinin sınırlarını zorlamaktadır.